Drága a fehérje?

2020-09-09 | 
 / 4.5

Értékeléshez kérlek jelentkezz be! Belépés/Regisztráció

Sok helyen olvastuk, sok helyről hallottuk, hogy valaki azért nem vesz fehérjét, tömegnövelőt, tápkieget, mert túl drága. Vannak olyan élethelyzetek – suliba jársz és nem dolgozol mellette, nincs munkahelyed, elkártyáztad a vagyonod, stb –, amikor minden fillér számít és még a terembérletre sem futja, de nagyon gyakran az a baj, hogy az emberek nem nagyon tudják, mennyibe kerül valójában egy doboz/zacskó fehérjepor.

Most már biztos fúrja az oldalad, hogy mit értünk az alatt, hogy valójában, hiszen minden doboz mellett ott van az ára is.

A probléma az, hogy sokan csak ezt a teljes árat látják a szemeik előtt.

„Tizennyolcezer forint."

És máris elriadnak a vásárlástól, mondván, hogy ez a cucc túl drága. Nem látják a fától az erdőt.

Hogy mit kell akkor nézni a teljes ár helyett? Többlépcsős lesz a válasz.

Egységár

Az egységár mindig sokkal fontosabb, mint a termék teljes ára. Az egységár egy egységnyi mennyiség árát jelenti, magyarán azt, hogy hány forintba kell egy termékből egy kiló, egy liter vagy egy gramm.

Ez az első lépcső, ami annak megértéséhez vezet, hogy valójában drága-e egy fehérje, vagy sem. Vegyük példának okáért a 2,35 kilós 100% Whey Protein Professional-t (WPP), ami a cikk írásának pillanatában 15 990 Ft-ba került. Ha ezt veszed, 6 804 forintot kell kicsengetned kilójáért.

Az 5 kilós WPP 28 990 Ft-ba kerül, vagyis drágább, ugye? Nem. Olcsóbb, hiszen 6 804 helyett 5 798 forintba kerül egy kiló (ez is fel van tüntetve az oldalunkon). Az van, hogy minél nagyobb kiszerelést veszel, annál kedvezőbb lesz a termék ára, még ha ez elsőre hülyeségnek is hangzik.

Ez nem csak a fehérjékre, de az összes élelmiszerre is vonatkozik (ha gyémántot vennél, azzal vigyázz, ott fordítva működik a dolog!).

Itt a példa még egyszer:

  • 2,35 kg WPP: 15 990 Ft, (6 804 /kg)
  • 5 kg WPP 28 990 Ft (5 798ft/kg)

El is érkeztél a fehérje valódi árának megértéséhez vezető második lépcsőfokhoz. Ez az:

Adagok száma

A termék összetételénél van, hogy egy dobozban hány adag van. WPP-ből hivatalosan 30 gramm egy adag, vagyis 2,35 kilóval számolva 78 darab turmixot készíthetsz belőle.

És most nyitjuk fel a szemeidet. Nézzük meg a brokkolit, ami szintén elég "gyúrós kaja". Egy kiló átlagosan 1200 Ft-ba kerül belőle. A példa kedvéért tegyük fel, hogy minden nap eszel belőle fél kilót, ez lesz az egy napi adagod. Így 600 forintodba kerül naponta (igen, tudjuk, ez rengeteg brokkoli, de csak példának okáért hoztuk elő, nyugodtan behelyettesíthetsz mást is – a szerk.).

Ha ugyanannyi ideig (78 nap) eszed a brokkolit mint ahány turmixot iszol a WPP-dből, az összesen 46 800 Ft-ba (78x600 Ft) kerül.

Mit szólnál, ha lemennél a boltba, és 46 800 Ft-ot kellene kicsengetned a brokkoliért? Valószínűleg azt hinnéd, hogy mindjárt előbújik a pult alól a Kész Átverés stábjának egyik tagja.

Pedig egyáltalán nem lett drágább a brokkoli, ugyanazon az áron kapod az adagokat, csak aznap fizeted ki a 78 adagot, nem naponta veszel 1 adagot. Pont úgy, mint a fehérjénél. Látod már, mire szeretnénk kilyukadni?

Mennyibe kerül egy turmix?

A fehérje egyáltalán nem drága, ha jobban belegondolsz, mennyi ideig elég. A 2,35 kilós példánál maradva ~200 forintodba kerül naponta egy adag. Ez lenne olyan rettentően megfizethetetlen? Hiszen egy kávét nem kapsz ennyire olcsón!

Lássuk, mi minden kerül még annyiba, mint egy turmix:

  • 4 szál cigi
  • egy kakaóscsiga
  • egy olcsó sör vagy energiaital
  • fél liter tej
  • egy két decis cukrozott kakaós ital
  • kb. ennyi borravalót adsz minden ételfutárnak

Ha már lúd, legyen kövér. Nézzük meg azt is, mi drágább, mint egy fehérjeturmix:

  • egy vonaljegy
  • egy kávé
  • egy 90 darabos papírzsebkendő
  • minden, amit a 300 forintos boltokban kaphatsz
  • egy tasak (85 gramm) prémium minőségű macskaeledel
  • egy óra parkolás drágább övezetekben

És a WPP-nél még vannak olcsóbb fehérjék is.

Utószó

Valahol érthető, hogy egy nagy összeget egyben fájóbb kicsengetni, mint részletekben, de A tücsök és a hangya La Fontaine-meséből kiindulva ne bújj a tücsök szerepébe, legyél inkább hangya, aki nem a pillanatnak él, hanem okosan előre gondolkodik :)


Shop.Builder Testépítő Webáruház havi legolvasottabb cikkei
Egy szenzációs cikket találtunk, amit kivételesen változtatás nélkül közlünk le nektek, mivel olyan lényegretörően van benne megfogalmazva a...
A testépítők legjobb szénhidrátforrása? Fehér rizs? Barna rizs? Örök vita tárgya. Talán olyat tudsz meg a barna rizsről, amit eddig nem gond...
Oké, mind ismerjük azokat, akiknek a kisujjukat sem kell mozdítaniuk ahhoz, hogy kockás hasuk legyen. Egy pizza, egy tábla csoki nekik meg s...
A Shop.Builder adatbázisában több, mint száz edzésterv, és eddig közel 200 gyakorlat leírása található meg, többnyire videós bemutatással. A...
Testépítő és fitness edzéstervek kezdőktől haladókig mindenkinek! Kezdő átmozgató edzéstervek, haladó ossztott edzéstervek, sztáárok edzéste...
Gyakori kérdés, hogy hányszor érdemes a hasizmokat megedzeni egy héten. Rettentő megosztó ez az izomcsoport. Sokan egyáltalán nem edzenek ...
A modern ember egyik általános betegsége, az ülés. Manapság extrém sokat ülünk, olyannyira, hogy a testünk elülső izmai a legtöbbünknek krón...
Rendszeresen felmerül a kérdés, hogy milyen gyakran kell lecserélni egy adott edzéstervet. Vannak, akik minden edzésen más gyakorlatokat csi...

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban? Tedd fel!

Ebben a rovatban kérdéseket csak regisztrált felhasználóink tehetnek fel!
Kérlek, jelentkezz be!

Kérdés
2020-09-10
Sziasztok! Egyetértek a cikk tartalmával maximálisan - viszont szeretném elsírni a bánatomat :) ha lehet, hátha rajtatok keresztül a tápkieg gyártókig eljut: a csomagolás. Ugyebár a csapból is a környezetvédelem folyik (jogosan mondjuk) de ha nagyobb mennyiségben akarok fehérjét venni, akkor nem tudom megkerülni ezeket a nagy műanyag vödröket... Az egy dolog, hogy tele a fáskamra már velük ("hátha jó lesz valamire...") de jobb lenne a lelkemnek, ha tudnék venni pl. három kilós utántöltős (zsákos, stb.) kiszerelést. (Amit szépen beletöltök az egyik meglévő dobozba.) Persze vehetem a kilós kiszerelést zacskózva is, de ha nem muszáj, nem fizetnék sokkal magasabb egységárat. ;) Bocs még1x, hogy ide írtam - tudom, hogy nem ti szabjátok meg, hogy ki mibe csomagoljon - de hátha olvassa valaki illetékes: talán még a marketing osztály is ráugorhat, hogy mennyire kizöldül az adott cég, mert utántöltős kiszerelésben is lehet vásárolni tőlük! (Ja, és persze ez nem csak a protein porokra érvényes.)

válasz
2020-09-10
Szia! Tök igazad van. Egyes fehérjéknél már történtek kísérletek a környezetbarát csomagolásra, és a tervek között szerepel ennek kiterjesztése is. Most mondjuk pont a 100% Whey Protein akciós, ami zsákos, tehát ilyen tekintetben tudod hasznosítani a vödröket, dobozokat is (nekem az ex-apósom ezekbe szüretel egyébként :D).
Köszi a véleményt!